Agrárgazdaság
Agrárpiacok: évekig tarthat a drágulás
Az árutőzsdéken még két-három évig drágulhatnak a mezőgazdasági termékek. Közülük is az idén főleg a nyerscukor, a kukorica és a gyapot ára nőhet, nem utolsósorban a kőolajárak szárnyalása nyomán – véli a frankfurti Commerzbank Bloomberg által megszólaltatott szakelemzője.
Az alkoholos üzemanyagokat gyártók kereslete nyomán az év végéig leginkább – mintegy 20 százalékkal – a nyerscukor jegyzési ára nőhet, meghaladva a libránkénti 13 centet, azaz a tonnánkénti 287 dollárt New Yorkban. Az árszint itt 2010-ben akár a 20 centet is elérheti, ez már közel 77 százalékos felfutás lenne a múlt heti zárószinthez képest.
A chicagói kukoricaárak az idén 7 százalékkal – tonnánként 197 dollár közelébe – drágulhatnak tovább, ebben a csökkenő kínálat, illetve az erősödő bioüzemanyag-gyártás mellett a növekvő ázsiai takarmányigény is szerepet játszhat.
A kőolajalapú poliészter drágulása miatt keresettebb lesz a gyapot a textiliparban, ez az utóbbi árait tartósan növelheti, 2010 végéig közel 20 százalékkal. Addig hasonló mértében emelkedhet a kakaó ára is, ám döntően a felfutó ázsiai csokoládéfogyasztás miatt.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen