Agrárgazdaság
Európában is példaértékű a magyarországi LEADER Program
A közelmúltban az "Erdélyi LEADER Karaván" keretében a Magyarországi LEADER Központ a romániai Civitas Alapítvánnyal közösen tizenegy erdélyi helyszínen tartott fórumot a LEADER Programról. Ezzel párhuzamosan 45 erdélyi magyar fiatal területfejlesztési szakértő a központ szervezésében Magyarországon tanulmányozta a hazai programot.
Az uniós csatlakozással Romániában is megnyíltak az EU vidékfejlesztési forrásai. Megkezdődött a felkészülés a Magyarországon már 2005 óta működő LEADER Program elindítására. A program keretében egy adott vidéki településcsoport polgármesterei, civil szervezetei és vállalkozásai úgynevezett LEADER akciócsoportot hoznak létre, amely maga készíti el a térség vidékfejlesztési stratégiáját, és maga választja ki a nemzeti és uniós támogatással megvalósítandó projekteket.
Simon László, a Magyarországi LEADER Központ vezetője elmondta, hogy a LEADER Program keretében vidékfejlesztési forrásokból támogathatóvá válnak a népi hagyományőrzéssel, a népi kultúra megőrzésével és ápolásával kapcsolatos projektek. Emellett a 2007-13-as Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) LEADER Programjában a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) jelentős pénzügyi forrásokat különített el nemzetközi együttműködésre.
Azaz, amennyiben magyar vidéki települések erdélyi vidéki településekkel közös gazdasági vagy kulturális programokat/projekteket, például közös hagyományőrző rendezvényeket, diákcsereprogramokat, közös képzéseket – akár népi kismesterségek oktatását – vagy más közös turisztikai, illetve a magyar kultúra ápolásával kapcsolatos közös projektet valósítanak meg, úgy ezt az ÚMVP LEADER forrásaiból lehet támogatni. Így a LEADER egy új, kitűnő pénzügyi és módszertani eszköz a magyarországi és erdélyi magyarlakta vidéki térségek összekapcsolására – tette hozzá Simon.
Ma Magyarországon 960 település 70 LEADER-közösséget alkotva vesz részt a programban. Az ÚMVP keretében 2007-2013 között viszont valamennyi vidéki kistelepülés egy-egy LEADER alapokon szerveződő közösség részévé válik. A 2007-13-as programhoz több mint 3000 hazai település csatlakozott. Az összefogás jegyében az új közösségekben több mint 2930 polgármester vesz részt, pártállástól függetlenül. Magyarország kitűnő tapasztalatokkal rendelkezik a program kapcsán, és nemzeti feladat a Romániában induló LEADER Program segítése, valamint az erdélyi területek felkészítése a programban való sikeres részvételre.
A Magyarországi LEADER Központ így a 11 erdélyi fórumon közel 400 érdeklődő erdélyi polgármesternek, vállalkozónak és civil szervezetnek mutatta be magyar és román nyelven a LEADER-t, valamint a magyarországi tapasztalatokat. A magyarországi tanulmányúton részt vevő 45 fiatal szakértő pedig alapjaiban ismerte meg a programot, több működő akciócsoportot felkerestek, valamint projektgazdákkal is találkoztak. A delegációt fogadta Ficsor Ádám, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára is. Ficsor Ádám elmondta, hogy az ÚMVP LEADER Programjában egy több milliárd forintos elkülönített forrás szolgálja majd a magyarországi és a határon túli vidéki térségek közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítését.
Az ÚMVP LEADER Programjában egy több milliárd forintos elkülönített forrás szolgálja majd a magyarországi és a határon túli vidéki térségek közötti gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítését. A magyarországi LEADER Programot nemcsak Romániában tartják példaértékűnek. November 26-30. között az illetékes horvát minisztérium szakértői érkeztek Magyarországra, hogy a hazai LEADER Programot tanulmányozzák.
Horvátországban szintén megkezdődtek egy ilyen program megvalósításának előkészületei, amelyhez a magyar tapasztalatokat is mindenképp fel szeretnék használni. Csutak István, az RMDSZ fejlesztéspolitikáért felelős szakértője, korábbi európai integrációs államtitkár szerint nagy segítséget jelent a magyarországi tapasztalatok átvétele és hasznosítása. A szakértő úgy vélte, hogy a magyarországi program európai szinten tekintve is példaszerűen működik, és reméli, hogy minél több elemet sikerül abból a romániai programba is átemelni. Csutak István példaértékűnek tekinti a magyarországi vidéki polgármesterek, valamint a civil szervezetek és vállalkozók összefogását, a magyar LEADER-közösségek működését.
Mint mondta, erre az összefogásra, a közösségek sikeres működésére Erdélyben is óriási szükség van. Az RMDSZ elismeri a magyar programot és köszönettel veszi az FVM, valamint a magyarországi központ mindennemű szakmai segítségét. Hozzátette: külön jelentőséggel bír, hogy a LEADER keretében olyan közös magyarországi-erdélyi projektek válnak finanszírozhatóvá, amelyek korábban nem voltak azok. Így a LEADER új fejezetet nyithat az erdélyi és a magyarországi vidéki térségek közötti együttműködésben.
Forrás: Napi Gazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen