Agrárgazdaság
Egyezség a borreformról
Az eredetileg javasoltnak alig felével, 175 ezer hektárral kell csökkenteni Európa szőlőtermő területeit az agrárminiszterek által többnapos vita után tegnap elfogadott borpiaci reform értelmében.
Mariann Fischer Boel mezőgazdasági biztos elismerte, hogy nem sikerült minden pontban keresztülvinnie az akaratát, de hangsúlyozta: az alku így is korszerűsíti az ágazat finanszírozásának módját. Ahelyett, hogy felesleg termelésére ösztönözne, az európai bor piaci pozícióinak a javítására összpontosítja a pénzforrásokat – mondta.
Az év legnagyobb sikerének minősítette Gráf József agrárminiszter a borpiaci reformról szóló brüsszeli megállapodást. Hozzátette: Magyarország számára egyértelműen kedvező, hogy az unió a tagállamok támogatási kereteit nem úgynevezett történelmi bázis alapján, hanem – fele-fele arányban – a meglévő szőlőterület és a tényleges termelés figyelembevételével állapítja meg. Így a hazai borágazat az idei 14,4 millió helyett 2009-től (a reform életbelépési évétől) 16,8 millió, 2015-re 29,1 millió euró EU-forráshoz juthat (és e brüsszeli kifizetéseket az úgynevezett kivágási támogatások tovább növelhetik).
Az agrárminiszter kedvezőnek értékelte, hogy a boroknál továbbra is 2 százalékos alkoholtartalom-növelést lehet majd elérni cukrozással, bár alapesetben Brüsszel csak 1,5 százalékos javítást enged meg, míg a plusz 0,5 százalékos lehetőséghez csak kedvezőtlen időjárási viszonyok esetén járul hozzá. Az új borrendelet részét képezi egy kétoldalú magyar–szlovák megállapodás is, amelyben a szomszédos ország elismeri, hogy a tokaji borreform során előírt lajstromozásnál és termékleírásnál a magyar borkészítési eljárások és technológiák lesznek mérvadók – hangoztatta Gráf József.
Az uniós megállapodás szerint a tagállamoknak lehetőségük lesz arra, hogy a rendelkezésükre álló „nemzeti borítékokból” bormarketinget folytassanak Európán kívüli országokban, illetve támogassák a borgazdaságok korszerűsítését. A borkassza bizonyos részét az unió átcsoportosítja vidékfejlesztési célokra, de ezeket is a bortermő területeken kell elkölteni.
A szőlőtelepítési jogok a javasoltnál lassabban, 2015-ig szűnnek meg, és a tagállamoknak lehetőségük van ezt a határidőt 2018-ig kitolni. A felesleges bor krízislepárlására a 2012/13-as szezon végéig lesz lehetőség, ám egyre kevesebb pénz jut erre a területre.
A borágazatban is bevezetik az egységes termelői támogatást, a termelésből kiszálló gazdáknak pedig a következő három évben – évről évre kevesebb – kompenzációt fizetnek.
A 175 ezer hektáros kivágási előirányzatot a megállapodás nem osztja le a tagállamok között, mindöszsze azokat a küszöböket közli (8–15 százalék), amelyek elérése után a kormányok vagy az EU leállíthatja az adott államban a kivágást.
Forrás: Világgazdaság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból