Agrárgazdaság
Izgalmas ásványi anyagok táplálják a szőlőt
A Magyar Borakadémia a soltvadkerti Frittmann Jánosnak ítélte az év bortermelője díjat. Az úgynevezett Aranyháromszögben élő borász jelentős hátránnyal indult a szakmában. Tíz éve még volt olyan hegyvidéki bortermelő aki lázadt az ellen, hogy a hamisításról elhíresült térség borászának pavilonja mellé került egy borfesztiválon.
A negyvenhektárnyi barna homokon gazdálkodó, összesen tizenöt főt foglalkoztató soltvadkerti családi pincészet vezetőjét már ötször jelölték az év bortermelője díjra. Az idén nagy többséggel mellette tették le a voksukat a szakemberek. Kétségtelen: Frittmann János rozé borai nem csak itthon, hanem külföldön is ismertté és elismertté váltak.
Mi a titka a Frittmann-féle ezerjónak, cserszeginek, kékfrankosnak, kadarkának vagy cabernet-nek?
– Elsősorban az egyszerűség – mondja a borász. Hozzáteszi: bár igény lenne rá, nem tud több bort készíteni, mert a mennyiség növelése a minőség rovására menne.
Soltvadkerten és környékén az elmúlt évtizedekben alig akadt család, amely ne foglalkozott volna szőlővel, no és persze borkészítéssel. A háznál keletkezett felesleget eladták, főképpen fővárosi vendéglősöknek és borozóknak. Nem volt ez másként a Frittmann család esetében sem. Frittman János – aki sokaktól eltérően később a minőségi borkészítés útját választotta – fiatal korában nem szerette úgy a szőlőt, mint manapság.
– Ameddig a haverok fociztak, nekem a családi birtokon kellett dolgoznom – emlékezik vissza az év borásza. Aztán gyorsan hozzáfűzi: ennek ellenére nem volt kérdés, hogy szőlővel és borkészítéssel fog foglalkozni. 1982-ben már egyéni gazdálkodóként, saját pincéjében készítette az ezerjót és a kékfrankost. Kialakult a vevőköre, hat év múlva pedig megnyílt az első üzlete Szegeden, ahol fahordókból Frittmann-borokat mértek.
Ezekben az időkben a szőlő- és gyümölcskultúrájukra oly büszke gazdáknak az Aranyháromszögben nem voltak megfelelő gépeik, traktoraik. Leleménnyel segítettek magukon: mondhatni, egyedi gyártású, motorizált szekéren, úgynevezett csettegőkön hordták a szőlőt, a permetszert, vagy amit éppen kellett. A kilencvenes évek – a nagy visszhangot keltetett szeszhamisítások, olajszőkítések időszaka – nem szolgálták e vidék jó hírét.
– Nehéz időszak volt ez a helyi borászok számára, próbáltunk kitörni, lázadni a megbélyegzés ellen, de csak a konfliktusaink szaporodtak, ezért minden tudásommal és erőmmel a minőségi borkészítést igyekeztem szolgálni – mondja Frittmann János. Szavai szerint először más borvidéken termelt szőlőből akart minőségi nedűt előállítani, de azt tapasztalta, hogy bora így sem lesz jobb, mint ami a soltvadkerti tőkéken termett szőlőből készült. Ezért végleg hazatért, földjein csökkentette a terméshozamot, kísérletezett, kereste a friss, tiszta ízeket, a gyümölcsösség titkát. Úgy nyolc évvel ezelőtt készítette el azt a rozét, ami akkor a hazai piacon még ritkaságnak számított. Azt gondolta: ha a ráfordításait is belekalkulálja az árba, nem tudja majd értékesíteni termékeit. Nem így történt, egyik napról a másikra megfordult a szerencse, felfigyelt rá a szakma, borai pedig azóta rendszerint díjakkal térnek haza a különböző versenyekről.
– Bízom abban, hogy a térségnek jót tesz ez az elismerés, és jól is sáfárkodik majd vele – mondja az idei év borásza. – Remélem, sikerül végre megváltoztatni azt az elég gyakori vélekedést, hogy az Alföldön nem lehet minőségi bort készíteni.
Bár Frittmann János Tokaj-Hegyalját a világ legnemesebb borvidékének tartja, véleménye szerint az Alföld adottságai is kedveznek a különleges világfajtáknak, mert nagyobb a hőség mint a hegyvidéken, a szikes vízerekig érő gyökerek pedig "izgalmas" ásványi anyagokkal táplálják a szőlőt.
De vajon mit is ért Frittmann János jó boron?
– Elsősorban ízlenie kell – mondja, majd hozzáteszi: anynyi biztos, egyszerűség és harmónia nélkül egyetlen bor sem hagy bennünk élményt.
Forrás: Népszabadság
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen