Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Az egész térség küszködik

A magyar és a szlovák adatok azt sejtetik, hogy egyes országokban elérte a csúcsát az inflációs hullám, Lengyelország, Románia és a balti országok viszont – más-más okokból – tartósabbnak látszó problémával néznek szembe.

Létrehozva:

|

Szlovákiában a tegnap közzétett adatok szerint novemberben 3,1 százakra mérséklődött az év/éves infláció az októberi 3,3 százalékról. A hír nyomán enyhültek az aggodalmak, hogy az ország az élelmiszerek drágulása miatt nem tudja teljesíteni a 2009-re tervezett eurócsatlakozás inflációs feltételeit. Szakértők arra számítanak, hogy a pozsonyi jegybank a következő időszakban a jelenlegi 4,25 százalékos szinten hagyja alapkamatát, feltéve, hogy az Európai Központi Bank (ECB) is kitart 4 százalékos kamata mellett.

Csehországban az egy nappal korábban megjelent adatok szerint 5,0 százalékra nőtt az infláció az októberi 4,0 százalékról, és Ludek Niedermayer jegybanki kormányzóhelyettes szerint a novemberi szigorítás után újabb kamatemelésre van szükség ahhoz, hogy megfékezzék a jövő év elején várhatóan 5 százalék fölé gyorsuló áremelkedési ütemet. Lengyelországban ma teszik közzé a novemberi inflációs adatot, a pénzügyminisztérium 3,5 százalékot vár. Októberben 3,0 százalék volt az infláció a szeptemberi 2,3 százalék után.

A központi bank elnöke múlt pénteken azt nyilatkozta, hogy a bérek gyors emelkedése miatt nőtt az inflációs nyomás, és a bank monetáris politikai tanácsának egyik tagja szerint most kell elejét venni annak, hogy a pénzromlás üteme elérje a 4 százalékot. Az elemzők decemberben kamattartást, míg januárban emelést várnak.

Romániában az októberi 6,8 százalékról 6,7-re mérséklődött novemberben az infláció, amiben szerepet játszott a gyenge bázisadat. A szakértők szerint azonban a gyorsan növekvő bérek, a laza fiskális politika és a novemberben 5 százalékkal gyengült lej miatt továbbra is fennáll az infláció gyorsulásának kockázata.

 A veszélyt a jövő év elején fokozza, hogy 2008-ban parlamenti választás lesz, ezért a szakértők kamatemelést várnak. A balti országokban is tovább növekedett az amúgy is magas infláció novemberben, az élelmiszerárak megugrása ebben a térségben csak kiegészíti a gyors gazdasági növekedés és az euróval szemben rögzített valutaárfolyamok ellentmondásából fakadó inflációs nyomást.

Szakértők szerint ezek az országok a jövő év elején a két számjegyű árszínvonal-növekedés problémájával fognak küszködni. Kínában az ugyancsak tegnap közzétett adatok szerint novemberben 11 éves csúcsra, 6,9 százalékra nőtt az infláció az októberi 6,5 százalékról.

Az Európai Központi Bank (ECB) kormányzótanácsának német és finn tagja, Jürgen Stark és Erkki Liikanen vitatja a bank stábjának inflációs előrejelzését. Ez utóbbi szerint a jövő évi 2,5 után 2009-ben a bank 2 százalékos plafonja alá, 1,8 százalékra mérséklődik az ütem az eurózónában. A két döntéshozó azonban túl derűlátónak tartja ezt, és magasabb inflációra számít 2009-ben. Novemberben 3 százalékos volt az áremelkedés üteme a térségben.

Forrás:Napi Gazdaság

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!