Agrárgazdaság
Magyar EP képviselők a borszektor uniós reformjáról
A különböző pártállású magyar képviselők egymással egybehangzóan arról beszéltek kedden az Európai Parlament (EP) strasbourgi borreform-vitájában, hogy az ültetvénykivágást igazságtalan módon nem ott ösztönzik, ahol eddig a nagy feleslegek keletkeztek, az ültetvénykorszerűsítési támogatások pedig nem oda jutnak, ahol a legnagyobb szükség lenne rájuk.
Elfogadhatatlan, hogy a borszektor uniós reformját a legszegényebb bortermelő régiók kárára hajtsák végre, és Észak-Dél viszonylatban megosszák az uniót – hangsúlyozta a vitában Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője, az EP mezőgazdasági bizottságának magyar főtagja.
A felesleget nem termelő tagországokra, régiókra igazságtalanul nagy terhet ró ez a reform, és különösképpen elfogadhatatlan ez az új tagállamok esetében – jelentette ki Glattfelder Béla néppárti EP-képviselő.
A szocialista Harangozó Gábor szerint is elfogadhatatlan az a történelmi – lepárlási támogatáson alapuló – támogatási rendszer, amely főleg a túltermelésért felelős országoknak kedvez.
"A bor nemzeti identitásunk része, ezért európai ügy. Nincs vita köztünk a Bizottsággal, de itt az Európai Parlamentben sem, hogy a borszektor alapvető reformjára szükség van. Itt az EP-ben megbukott a Bizottság javaslata, az alkoholtartalom fokozására továbbra is engedélyeznünk kell a cukrozást. Pozitív elmozdulást jelent az is, hogy a nemzeti borítékok felosztása nem elsősorban a borbüdzséből való múltbéli részesedés, hanem emellett a termelési referenciák és a bortermelő terület alapján történhet" – mondta a képviselő.
"A történelmi referenciák idejétmúlt kritériumai azt eredményeznék, hogy azokat az államokat büntetnénk meg, amelyek nem felelősek a túltermelésért, mert már korábban is a minőségre törekedtek a mennyiség helyett, és azoknak adnánk ismét több pénzt, amelyek eddig is nagy feleslegeket termeltek. A végső kompromisszum az lehetne, ha a nemzeti borítékokat kétharmad arányban a terület és termelési mennyiség, és csak egyharmad arányban a történelmi referenciák alapján osztanánk el" – javasolta Tabajdi Csaba.
Helyeselte a marketingre és promócióra fordítható támogatások növekedését, mert piacot kell teremteni az európai boroknak. Erre azonban – jegyezte meg – nem csak az unión kívül, hanem belül is szükség lenne. Pozitívnak nevezte a lepárlási támogatások nagymértékű csökkentését, a források átcsoportosítását is.
"Ugyanakkor meggyőződésem, hogy a kivágási támogatások koncepciója elhibázott, mert az elsősorban az új tagállamokban vezetne nagymértékű ültetvénykivágásokhoz, és nem azokban az országokban, ahol a feleslegek képződnek. Különösen hátrányosan érintheti ez az új tagállamokat, mert magas minőséget termelő szőlőterületeket is ki fognak vágni. Ezért javasoltam azt, hogy a borköltségvetés egészét a nemzeti borítékokban osszák szét a tagállamok között, akik saját maguk döntik el – az uniós szabályozással összhangban – hogy azt kivágásra, ültetvény-modernizációra, marketingre, vagy más egyéb támogatási formára fordítják. Ez rugalmasabb, igazságosabb rendszert eredményezne" – vélekedett.
Reményét hangoztatta, hogy a tagországok kormányait képviselő Tanácsban tovább sikerül majd módosítani a borreform koncepcióját, "mert az jelenlegi formájában még mindig súlyos károkat okozna az európai borszektor egészének, de különösen az új tagállamok szegényebb bortermelő régiói számára."
A néppárti Glattfelder Béla egyetértett azzal, hogy a lepárlási támogatásokat meg kell szüntetni, mert pazarlóak. Így viszont – folytatta – feleslegek jönnek létre, és hogy ezt megszüntessék, az ültetvények jelentős részét ki kell vágni. Ez csak úgy valósítható meg igazságosan, ha ott vágják ki az ültetvényeket, ahol a felesleget termelték.
"Nem ez történik" – állapította meg. Felhívta a figyelmet arra, hogy az új tagállamokban a belépést megelőzően semmilyen lepárlási támogatás nem érvényesült.
"Azóta Magyarországon az ültetvényeinknek körülbelül a 10 százalékát kivágtuk. Ezt a reform nem veszi figyelembe, és ráadásul most nemhogy nem termelünk felesleget, hanem nettó importőrré váltunk" – mondta.
Glattfelder szerint ez a reform azokat az országokat terheli a leginkább, ahol eddig is egyensúlyban volt a bortermelés, sőt, mi több, kevesebb bort termeltek, mint amennyit elfogyasztottak.
A néppárti képviselő különösen elfogadhatatlannak nevezte, hogy Magyarországon csökkenjen az ültetvénykorszerűsítési támogatás. Szerinte az lenne a jó megoldás, ha egyetlen tagállamban sem lehetne kevesebb a korszerűsítési támogatás, mint amennyi a 2007-2008-as évben volt.
A borreformmal kapcsolatos vitában szintén felszólaló Harangozó Gábor szocialista EP-képviselő felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon jó borok vannak, nem termelnek felesleget, és a borágazat – további ráfordításokkal – abszolút növekvőképes.
Rámutatott ugyanakkor a marketing fontosságára is, hiszen a legkiválóbb borok is eladhatatlanok, ha senki sem ismeri őket. Különösen az új tagállamokban, a szerkezetváltást elősegítő beruházások megvalósítása érdekében javasolta a nagyobb nemzeti költségvetési keretek kialakítását.
"Ne azok legyenek a reform kedvezményezettjei, akik eddig lepárlásra termeltek, és ezért sok támogatást kaptak. Magyarország eddig nem lepárlásra termelt, így nem kapott ilyen támogatást. Elfogadhatatlan, hogy ezért a jövőben kevesebb pénzt kapjon" – mondta.
A képviselő támogatta, hogy az Európai Unió továbbra is tegye lehetővé a cukorral történő alkoholtartalom-növelést azokon a területeken, ahol ez hagyományosan alkalmazott módszernek minősül. Szerinte ha egy bornak jó a minősége, akkor mindegy, hogy cukor hozzáadásával készült-e.
Forrás:MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen