Agrárgazdaság
Már megint ledarálták a magyarokat a mediterránok
Megszavazta az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottsága szerdán Brüsszelben az európai uniós borpiac reformjáról szóló jelentést.
A képviselők mintegy 900 módosító indítvány sorsáról döntöttek, a szavazás három órán át tartott.
Az MTI brüsszeli irodájához eljuttatott közleményben Harangozó Gábor és Tabajdi Csaba (mindkettő MSZP) leszögezték, hogy az eredeti jelentéssel kapcsolatosan súlyos aggályukat fejezték ki, és 27 módosító indítványt nyújtottak be ahhoz, és végül a szavazáson is nemet mondtak a javaslat egészére, mert értékelésük szerint az nem módosult a magyar érdekeknek megfelelő irányban.
Az Európai Bizottság 2007. július 4-én hozta nyilvánosságra az európai borszektor reformjáról szóló terveit. Javaslatában a nem hatékony, bortúltermeléshez hozzájáruló támogatások eltörlését tervezi annak érdekében, hogy az unió termelőit még versenyképesebbé tegye. Ezenfelül 200 ezer hektár szőlő kivágását irányozza elő öt éven belül és teljesen liberalizálná a telepítési jogokat 2014-től kezdődően.
A magyar képviselők szerint a borszektor alapvető reformjára szükség van, ugyanakkor nem megengedhető, hogy azt az új tagállamok és a legszegényebb bortermelő régiók kárára hajtsák végre. "Pozitív, hogy a magyar szocialista képviselők módosító indítványain is alapuló kompromisszumos módosítók keretében elfogadták az alkoholtartalom fokozására a cukrozás engedélyezését.
Szintén üdvözlendő, hogy a bizottság eredeti javaslatához képest a nemzeti borítékok felosztása nem elsősorban a borbüdzséből való múltbéli részesedés, hanem emellett a termelési referenciák és a bortermelő terület alapján történhet.
Az eredeti elképzelések szerint azok a tagországok (például Spanyolország és Olaszország) járnának jól, amelyek eddig is nagy feleslegeket termeltek, gyakran kifejezetten lepárlásra.
Magyarország, mely korábban is inkább a minőségi, mintsem a mennyiségi szempontokat vette figyelembe a bortermelés során, közel 2 millió euróval több támogatást kapna évente, amennyiben a módosított javaslat kerül elfogadásra" – áll a közleményben.
A két szocialista képviselő határozottan ellenezte a kivágási támogatások rendszerét, mert az elsősorban az új tagállamokban vezetne nagymértékű ültetvénykivágásokhoz, és nem azokban az országokban, ahol a feleslegek képződnek.
Ezért javasoltak azt, hogy a borköltségvetés egészét a nemzeti borítékokban osszák szét a tagállamok között, akik saját maguk döntik el – az uniós szabályozással összhangban – hogy azt kivágásra, ültetvénymodernizációra, marketingre, vagy más egyéb támogatási formára fordítják.
Tabajdi Csaba és Harangozó Gábor hangsúlyozták, hogy a szavazás során sajnos a déli tagállamok ellenérdekelt álláspontja kerekedett felül, ezért ők maguk a bizottsági végszavazáson nem támogatták a jelentést.
A küzdelem még nem dőlt el, a magyar képviselők tovább folytatják a harcot, hogy az Európai Parlament plenáris ülésen módosítsák a javaslatot – szögezték le.
Forrás: agroline
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból