Kapcsolatfelvétel

Agrárgazdaság

Nem kell lakat a mezőgazdaságra

Magyarország még egyszer nem kap ilyen esélyt, mint a 2007–2013 közötti uniós költségvetési időszakban.

Létrehozva:

|

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten tucatnyi kisebb településen tájékozódott  a sokat hangoztatott kijelentés helyi hatásairól

Hajdúszováton az állattenyésztés fejlesztése félúton tart. AHajdúszováti Vagyonkezelő, Befektető (HVB) Zrt. a sertés- és a szarvasmarhatartásból, valamint az ehhez kapcsolódó energiafarmból (biogáz-, bioetanol- és villamosenergia-termelés) akar megélni. Hosszabb távon gondolkodnak – hangoztatta Juhász István vezérigazgató –, még akkor is, ha a jelenlegi abnormális sertéspiaci helyzet miatt súlyos veszteségeket szenvednek el. Kevés földjük lévén, nincs más választásuk, mint az EMVA pályázatok segítségével versenyképes állattartást kialakítani és azt a megújulóenergia-iparral társítani.

Az állattenyésztőkkel folytatott fórumon is erőteljes hangsúlyt kapott a sertésügy.

Gráf József földművelésügyi miniszter szerint a megduplázódott takarmányárak egész Európát sújtják, ezért hazánk egyedül nem képes úrrá lenni a sertéstartók gondjain. A hagyományos gazdálkodás egyensúlya felborult, amit jelez a mezőgazdaság tavalyi 140 milliárd forintos nyereségének katasztrofális megoszlása: 84 százaléka a növénytermesztésből eredt, s csak a fennmaradó részt hozta az állattenyésztés. Ezek az adatok már Nádudvaron, a KITE Zrt. szűk körű szakmai konferenciáján hangzottak el, ahol az öntözés volt a fő téma.

Hazánk szárazságra hajlamos éghajlati viszonyai között a legtöbb növénynél plusz-mínusz 25-30 százalékos a termésingadozás. Márpedig a termésbiztonság a piaci szállítóképesség feltétele, fejtegette Búvár Géza vezérigazgató.

 A kertészeti termékeket – a gabonafélékkel ellentétben – korlátozottan lehet tartalékolni, ezeknél az öntözés és a fóliás termesztés nélkülözhetetlen. Ráadásul a kalászosokhoz képest a zöldségfélék öt-hatszoros termelési értéket adnak hektáronként, nem is szólva a foglalkoztatásban játszott szerepükről.
Magyarországon a legutóbbi öntözésfejlesztés a nyolcvanas évek derekán volt, ám a létesítmények hasznosítását gyakran a nagy táblák sok tulajdonosának eltérő szándéka is akadályozza.

A miniszterelnök szerint hazánk jelentős térségei a jövőben is a megújított agrárgazdaságból élnek majd, ezért nem lehet, és nem is kell „lakatot tenni” a mezőgazdaságra. Az öntözésfejlesztés a jövőben 20-40 ezer hektáron lehetséges, negyvenszázalékos támogatással. Ennél azonban lényegesebb, hogy képes-e magát megszervezni a vízhasznosításban érdekeltek széles köre. A többek tulajdonában lévő öntözhető földeken pedig – a társasházakhoz hasonlóan – várhatóan megteremtik a közérdekű szolgalmi jog intézményét, ami annyit jelent, hogy a többség akaratát nem korlátozhatja a kisebbség.

A Csongrád megyei Szentesen is a víz volt a középpontban, méghozzá a geotermikus energia. Miután megnézték az Árpád Zrt. szentlászlói kertészetének valóságos üvegház-, illetve fóliavárosában termelt zöldpaprikát, a helyiek előadták, mi nyomja a lelküket. Legelébb is az, hogy miközben a világ harmadik legnagyobb termálvízkincse van alattunk, hasznosítása csekély és ellentmondásokkal terhelt – fogalmazott a házigazda, Csikai Miklós. Új termálkutakat legutóbb 1960 és 1980 között fúrtak, az óta érdemi ténykedés nem történt. Ha csak az nem, hogy a környezetvédelmi hatóságok újabb és újabb járulékokat, bírságokat vetnek ki a termálenergia hasznosítóira, miközben a földművelésügyi tárca az üvegház és a fóliafelület megduplázására biztatja őket.

A legnagyobb meglepetéssel Szirbik Imre, Szentes polgármestere szolgált. Nálunk az uniós környezetvédelmi szabályozásra hivatkozva évekig sulykolták a lehűlt termálvíz visszasajtolását a talajba. A szentesiek mértékadó közösségi forrásból kiderítették: az EU nem előírja, hanem épp ellenkezőleg, különleges engedélyhez köti a visszasajtolást. A város lakásainak harmadát egyébként termálvízzel fűtik, csak mínusz 12 fok alatt van szükség más energiaforrásra. A polgármester diákat mutatott be arról, hogy miként vált az elmúlt évtizedekben több mint 170 fajjal Magyarország második legnagyobb madárrezervátumává a termáltó.

A kormányfő szerint termálvízügyben célszerű kikérni az MTA álláspontját, s ennek alapján jövő tavasszal módosítani a vonatkozó szabályozást. Minthogy az öntözővízzel folytatott drágító célzatú lánckereskedelmet Nádudvaron és Szentesen is kifogásolták a gazdálkodók, Gyurcsány Ferenc kijelentette: a vízhasznosítás terén új víziközműtörvénnyel kell „rendet vágni”.

Forrás: SZOL

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Agrárgazdaság

MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése

Megkezdte pénteken a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetését.

Létrehozva:

|

Szerző:

Erre eredetileg a következő év első napjaiban került volna sor. De a termelők nehéz helyzetére való tekintettel, a támogatás kifizetésre az agrártárca az uniós szabályok által megengedett korábbi időpontot választotta.
    
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
   
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
   
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira

Mindössze egyetlen pályázat érkezett a Balatoni Halászati Zrt. tógazdaságaira és halfeldolgozójára meghirdetett egyfordulós, nyilvános kiírásra – mondta Hegedűs Gyula, az állami tulajdonban lévő társaság vezérigazgatója az MTI-nek pénteken.

Létrehozva:

|

Szerző:

A pályázatok beadási határideje csütörtökön járt le.
    
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
   
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.

Forrás: MTI

Tovább olvasom

Agrárgazdaság

Lecsapott a szüretelőkre az APEH

Szabálytalanságokat talált minden ötödik szüreti ellenőrzés során az APEH Nyugat-dunántúli Igazgatósága, a leggyakoribbak az alkalmi munkavállalói könyv vezetésében tapasztalt hiányosságok voltak.

Létrehozva:

|

Szerző:

Az adóhatóság tájékoztatása szerint 17 településen összesen 226 ellenőrzést végeztek, s elsősorban a betakarítási munkák, a szüreti és borfesztiválok, valamint a kapcsolódó feldolgozóipari területeken tartottak razziát.

Forrás: VG

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!