Kapcsolatfelvétel

Hírek

Folyamatosan bővült a mezőgazdaság teljesítménye az idén

Az idén folyamatosan bővült a mezőgazdaság teljesítménye a tavalyi magas bázis ellenére is, a múlt évben a mezőgazdaság szerepe meghatározó volt a gazdasági növekedésben, és ez a kedvező folyamat 2014-ben is folytatódik – közölte a Földművelésügyi Minisztérium.

Létrehozva:

|

A szaktárca kiemelte: az ágazatban a III. negyedévben már 10,8 százalékkal nőtt a hozzáadott érték. Így a mezőgazdaság 0,6 százalékponttal járult hozzá a 3,2 százalékos GDP növekedéshez. Ennek hátterében elsősorban a kedvezően alakuló szántóföldi Hírek>Növénytermesztés – különösen a kukorica és a napraforgó -, az alma, és a meggy terméseredmények, valamint az állattenyésztés növekvő kibocsátása állnak. A mezőgazdasági beruházások élénkülése idén tovább folytatódik: az első háromnegyed évben a gazdálkodók 232 milliárd forintot költöttek fejlesztésre. Ez változatlan áron 14 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét, és a nemzetgazdaság beruházásainak 6,9 százalékát adta. A beruházások növekedésének köszönhetően összességében javult az ágazat műszaki, technológiai színvonala és nőtt a hatékonysága.
Az őszi betakarítási munkákról közölték: a kukorica betakarítása folyamatos, november 25-én a gazdálkodók a terület 89 százalékán végeztek a munkával. A termésátlag hektáronként 7,82 tonna. A belvizes és átnedvesedett területeken a betakarítás továbbra is vontatottan halad, így például Vas megyében.
A napraforgó betakarítása teljes egészében befejezettnek tekinthető, a terület 99 százalékát aratták le, hektáronként 2,65 tonnás termésátlaggal.
A szója betakarítása is csaknem teljesen befejeződött 99 százalékon áll, a termésátlag 2,68 tonna.
A burgonya felszedése is véget ért gyakorlatilag, a termésátlag 27,58 tonna hektáronként.
A cukorrépa betakarítása a terület 87 százalékán fejeződött be, 64,61 tonnás hektáronkénti termésátlaggal.
A tárca hozzátette: az idén a nyári aratású gabonák – búza, árpa, rozs, zab, tritikálé – és az őszi betakarítású gabonák –  kukorica – együtt 16 millió tonna feletti termést adtak. Ez rendkívül kedvező eredmény, az ország belső szükségleteit bőven fedezi, és így több millió tonnás export árualap is képződik.
Az őszi talajmunkák ütemesen haladnak – jelzi az FM -, a túlnedvesedett és belvizes területeken a munkák a betakarításhoz hasonlóan vontatottan haladnak, illetve egyes területek továbbra sem művelhetők.
Az őszi káposztarepce vetése befejeződött, a szándékhoz képest 93 százalékon végezték el a munkát a gazdálkodók. Az őszi árpa vetése 99 százalékon, a rozs szintén 99, a triticale pedig 98 százalékon áll a vetési szándékhoz képest. Az őszi búza vetése jelenleg 95 százalékon áll, sok helyen a repce helyett vetnek búzát.
A kárenyhítéssel összefüggésben a szaktárca arra emlékeztetett: az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályok értelmében az agrárkár-enyhítési rendszer az időjárás által okozott károk után biztosít juttatást. Az idei kárenyhítési évben – amely 2013. november 1-től 2014. október 31-ig tart – országosan 2046 termelői kárbejelentés érkezett 43 731 hektár területre az agrárkár-megállapító szervezetekhez. A kárenyhítési évben az agrárkár-enyhítési rendszer által lefedett valamennyi káreseményre érkezett termelői kárbejelentés. A legnagyobb területen ugyanakkor a belvíz (14 049 hektár, 32,1 százalék) és a jégeső (9925 hektár, 22,7 százalék) károsított. Az aszály 7682 hektárt (17,6 százalék) a felhőszakadás pedig 7425 hektárt (16,9 százalék) károsított. Az időjárási viszonyok változékonyságát jól jellemzi, hogy egy kárenyhítési évben fordult elő aszály, belvíz és felhőszakadás is – húzták alá az FM-ben. Összehasonlításként megjegyezik, hogy a 2013-as kárenyhítési évben országosan 6443 termelői kárbejelentés érkezett 149 711 hektár területre. A 2014-es kárenyhítési év eseményei után az agrárkár-enyhítési rendszer – 2015 márciusában – rendelkezésre álló forrása várhatóan teljes mértékben fedezi majd a termelők jogos igényeit – tájékoztatta az FM az MTI-t.

Forrás: MTI

Tovább olvasom
Hozzászólás küldése

Hozzászólás

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hírek

Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken

Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.

Létrehozva:

|

Szerző:

2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.

Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.

Fotó: Pilisi Parkerdõ

A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.

A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.

agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.

Tovább olvasom

Hírek

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka

Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.

Létrehozva:

|

Szerző:

A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.  

Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.

A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.

A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.

Foto:123RF

Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.

Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.

Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.

A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.

agrotrend.hu / MTI

Tovább olvasom

Hírek

Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok

A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.

Létrehozva:

|

Szerző:

A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.

Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.

A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.

A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.

Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.

Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.

agrotrend.hu / FM

Tovább olvasom

Legtöbbet megtekintett

Copyright © 2023. agrotrend.hu | Minden jog fenntartva!