Hírek
Kódolt csalás a rendszerben – Ellopható forgalmi adók
Lassan egy hónapja az áfacsalásoktól hangos a sajtó. S véletlenül sem az olajhamisítókat, a szeszcsempészeket és -pancsolókat, hanem a mezőgazdaságot, az élelmiszeripart és -kereskedelmet hozzák szóba.
Viszont lényegében csak egy nagy ügyet, az étolajpiacon uralkodó helyzetet emlegeti mindenki, holott óriási csalások akadnak máshol is. Furcsa helyzetbe került az élelmiszer-gazdaság. Nincs még egy ilyen ágazat, melyben ekkora mértékben harapódzott volna el a feketekereskedelem, a számla és papírok nélküli értékesítés, az áfacsalás. Évente 400-500 milliárd forintra tehető az az összeg, amelyet elcsalnak a sokszor kimondottan e célra létrehozott cégek. Ebben benne van nemcsak a mezőgazdaság, az élelmiszeripar és -kereskedelem, hanem már a vetőmag-, a műtrágya-, a növényvédőszer- és az agrárgépüzletág is. Mert mindenhol csalnak. Már az ezredforduló utáni években köztudott volt minden ágazatban, hogy sokan csalnak:átverik az államot, nem fizetnek adót. Akkoriban 5–15 százalékra rúgott a feketegazdaság piaci részesedése – nem úgy, mint ma, amikor ágazatonként, eltérő mértékben, 30–50 százalékot emlegetnek. Emlékszem, egy baromfiágazati vezető mesélte: azért van szükség a csalásra, mert az így szerzett extraprofit kell ahhoz, hogy a gazdálkodó finanszírozhassa a következő csirketurnust.
Most nem ez a helyzet: nem igazán a termelő csal már, hanem az erre a célra szakosodott nepperek, közvetítő cégek, a döntően kisés közepes élelmiszer-ipari vállalkozások, valamint egyes kereskedelmi hálózatok. És már nem csupán a túléléshez szükséges tőke megszerzése a cél, hanem a valódi és óriási profit. Ez évente 400-500 milliárd forint, ami ha befolyna a költségvetésbe, nem lenne szükség különféle új sarcok és adók bevezetésére. Ma a feketézés a legális piacot nyomja agyon, szakítja le a nyugati versenytársakról. Egyre több ágazat mind több szereplője jelent csődöt, felszámolást, s ezáltal egyre több tere és helye van a boltokban az importnak, és egyre kevesebb az itthon előállított, munkát adó hazai termék.
Éltető 27 százalék
S mindennek az alapja a magas adó- és járulékszint. A feketepiacot a 27 százalékos áfa, s az évi több százmilliárdos egyéb adó, díj, járulék kirovása segíti. Ez teszi igen vonzóvá és jövedelmezővé a kockázatos csalást. Főként, ha a hírek szerint egyeseknek nem is olyan rizikós a dolog, mert „fentről” segítik e tevékenységét. S hiába az évek óta tartó rohamozás, hiába az agrártárca támogatása, a kormány képtelen lemondani évi 200-300 milliárdos áfabevételről: nem csökkenti az élelmiszerek 27 százalékos adószintjét, amivel e ránk telepedett kórság méregfogát ki lehetne húzni. Mert egyértelmű, hogy csak a kormány lenne képes a feketepiacot megfékezni. Egyrészt az adószint csökkentésével, másrészt az ellenőrzések komolyan vételével, harmadrészt pedig olyan jogi környezet megteremtésével, amiben egyes piaci szereplők képtelenek lennének csalni. Mert akad belőlük bőven. Elég például a 450 ezernyi őstermelőre gondolni: csupán töredékük valódi kertművelő, állattartó, a többség nem a saját termékét értékesíti, hanem nepperkedik, kihasználja az őstermelők adókedvezményét. Holott már ez önmagában csalást alapoz meg: az őstermelő nem 27, hanem csak 7 vagy 12 százaléknyi áfát – pontosabban kompenzációs felárat – számíthat fel termékére. Így aztán elég e felárat megfizetni, majd eladni 27 százalékos áfával a terméket, s máris nyertünk 15 vagy 20 százalékot az üzleten. A rendszerben kódoltan benne van a csalás, a kormányok mégsem tesznek semmit ellene. Igaz, nem is itt van a legnagyobb baj.
Extraprofit rizikó nélkül
A baj azoknál a termékeknél jelentkezik, amelyek nem egyedi jelölésűek, nagy tömegben állnak rendelkezésre. Ilyen árucikkek alapvetően a mezőgazdaságban találhatók – gabona, liszt, takarmány, tojás, bor, hús.
Eleve ott kezdődik, hogy ki mondja meg pontosan: egy táblán mennyi gabona termett? Senki. Így aztán a gazda annyi gabonát ad el feketén, amennyit akar. Ez a feketén eladott gabona már takarmányként kerül be az állattenyésztésbe, majd a feketevágókhoz, aztán a hús a feldolgozókhoz, s végső ponton a boltokba. A kormány két éve döntött, s bevezette a gabonáknál a fordított áfafizetést. Szép eredményeket hozott: ma már kevesebb a feketézés, mert nem lehet a búzán 20-25 százalékot keresni. Lehet viszont a liszten, a kenyéren. Át is nyergeltek a szervezett csalók erre a területre. Január óta nem nagyon érdemes az élő- és a félsertéssel nepperkedni, de hasznos a hússal és hústermékkel, a borral, az étolajjal, a műtrágyával, a növényvédő szerrel, a gépekkel, a traktorokkal.
Érdekes módon ma az adóhatóság és a politikusok csupán egy, a jórészt az amerikai érdekeltség által ellenőrzött étolajcsalási ügyet emlegetik. Holott évek óta szinte minden hónapban lelepleztek áfacsalókat, méghozzá milliárdos üzleteket, ítéltek el több évre embereket a bíróságok, s zároltak akár 800-900 millió forint értékű magánvagyonokat is. Az ügyekben általános, hogy több cég papíron egymás között mozgatja a csalás tárgyát – gabonát, bort, húst, tojást, miegyebet –, a legtöbbször papíron exportálják a cikket, ezért itthon nem kell áfát fizetni a vételkor, aztán persze mégis itthon adták el áfával drágítva az árucikket. Ez tisztán – a költségek levonása után is – legalább 15-20 százalékos hasznot hoz. Aztán ott egy másik eset: külföldről származó terméket itthon papírok nélkül adnak el. Az áfacsalások ügyében emlegetett egyik nagy amerikai gabonakereskedő cég vezetője mesélte: elég egy kamiont kibérelni – napi 250 ezerért már lehet –, lemenni Rijekába, ott venni egy fuvar szójadarát, hazahozni, itthon eladni, s egy ilyen körön 3–5 milliót lehet keresni. Persze úgy, hogy nem adózzuk, papírozzuk le az értékesítést.
Mindenki tudja, hogyan kell csinálni, ám az adóhatóság mégsem hatékony. Sőt évek óta zaklat, büntet vétlen termelőket, akik például ilyen adócsaló exportőröknek adtak el gabonát. Nem a neppert, hanem a termelőt vonták felelősségre, annak ellenére, hogy szinte minden érdekképviselet tiltakozott ez ellen. Persze a NAV és korábban az APEH ért el eredményeket, nagyjából két tucat, egyenként 2–5 milliárdos ügyről szóltak a hírek. Ezek viszont eltörpülnek a becslések szerint évi 400-500 milliárdot kitevő áfacsaláshoz képest. Csak kicsit örvendhetünk, hogy januártól – a sertéshez, félsertéshez hasonlóan – a szarvasmarha, a juh és a kecske áfája is 5 százalék lesz, de ez megint pótcselekvésnek, részmegoldásnak tűnik, mivel nem itt csalnak a legtöbbet. Megoldást egyvalami hozna: a drasztikus és általános áfacsökkentés. Csakhogy ez, a kormány szerint, nincsen napirenden.
Forrás: vasarnapihirek.hu/O.H.Gy.
Hírek
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
Április 22., a Föld napja ismét ráirányítja a figyelmet a természeti környezet, az erdõk fenntartható használatának problémájára. A Pilisi Parkerdõ tavaly vezette be az Erdõbarát Rendezvény minõsítési rendszert, hogy ezzel segítse az erdei sport- és túraprogramok szervezõit és résztvevõit a közös cél, a természeti értékek, az erdõ ökológiai egyensúlyának megóvásában. Eddig már közel száz sportszervezõ csatlakozott a minõsítési rendszerhez. A Parkerdõ célja idén tovább bõvíteni a nagy sikerrel indult kezdeményezést.
2022-ben közel harmincezer fõ vett részt 217 regisztrált rendezvényen, melyek jellemzõen erdei sportesemények, teljesítménytúrák, terepfutó- és erdeikerékpár-versenyek voltak. Az erdei versenyek szervezõi által befizetett erdõfenntartási hozzájárulás több mint nyolcmillió forintot tett ki. Összehasonlításul: a Pilisi Parkerdõ évente megközelítõleg 400 millió forintot fordít saját forrásból az erdei turisztikai infrastruktúra fenntartására.
Az erdõtörvény kimondja, hogy bár az állami erdõterületek zöme szabadon látogatható, üzleti célú hasznosításukhoz az erdõkezelõ hozzájárulására van szükség. A Budai-hegység, a Pilis és a Visegrádi-hegység, valamint a Gödöllõi-dombság a fõváros közelsége miatt az ország leglátogatottabb erdei közé tartoznak. Ez igaz a fizetõs, nevezési díjas erdei sportrendezvényekre is: évente több száz ilyen verseny és teljesítménytúra zajlik az említett területen. A minõsítési rendszer bevezetésére azért is szükség volt, mert a Budapest környéki erdõk jóformán elérték befogadóképességük határát, és a látogatottság idõnként veszélyezteti az erdõk természetes értékeinek megóvását.
Fotó: Pilisi Parkerdõ
A Pilisi Parkerdõ célja, hogy a sikeres tavalyi év után – amikor közel száz verseny- és rendezvényszervezõ csatlakozott a kezdeményezéshez – tovább bõvüljön az Erdõbarát Rendezvény minõsítést elnyert programok és versenyek köre, és 2023-ban minél több szervezõ, illetve úgynevezett „instant túra” (rajtidõponthoz nem kötött, de nevezési díjas túralehetõség) kapcsolódjon a Erdõbarát Rendezvények minõsítési rendszerhez. Ezek az események megtalálhatók a Pilisi Parkerdõ honlapján is.
A bõvülést segíti, hogy az erdei rendezvények szervezõi is egyre nagyobb számban ismerik fel, hogy az általuk rendezett verseny, túra, egyéb fizetõs rendezvény helyszíne, az erdõ nem egyszerû adottság, amely „csak úgy ott van”, hanem komoly szakértelemmel és jelentõs ráfordítással létrehozott, fenntartott komplex életközösség. Ennek megóvása az erdõgazdálkodó, a természetvédelmi szervezetek és az erdei rendezvények szervezõinek közös felelõssége. Így az Erdõbarát Rendezvény rendszerben részt vevõ szervezõk elkötelezettek abban, hogy az általuk szervezett események az erdei életközösséget a lehetõ legkevésbé zavarják, nem terhelik az erdõt hulladékkal, a pályákat kizárólag újra felhasználható szalagokkal jelölik és az összes szükséges engedélyt beszerzik.
agrotrend.hu / Pilisi Parkerdõ Zrt.
Hírek
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka, a gazdálkodók április 7. és május 15. között adhatják be szankciómentesen a szükséges dokumentumokat a Magyar Államkincstárhoz (MÁK) – mondta Czerván György agrárgazdaságért felelős államtitkár a kétnapos VIII. Duna-Tisza közi Agrár Expón, Kiskőrösön.
A politikus hangsúlyozta: az egységes kérelmek a továbbiakban is beadhatók, június 9-éig azonban már csak szankcióval együtt fogadja be az igényeket a MÁK.
Czerván György a mezőgazdasági és a kertészeti munkákról elmondta: a területek többségén már javában zajlik a talaj és a magágy előkészítése.
A termelők őszi búzát mintegy 963 ezer hektáron, őszi árpát mintegy 239 ezer hektáron, őszi káposztarepcét pedig több mint 281 ezer hektáron vetettek. Az őszi gabonák állapota többségében megfelelő – mondta.
A tervek szerint a gazdák tavaszi árpát több mint 55 ezer hektáron, kukoricát mintegy 1,1 millió hektáron, míg napraforgót közel 658 ezer hektáron vetnek majd – tette hozzá.
Foto:123RF
Mint mondta: az idei évtől a juh- és kecsketartók új támogatást igényelhetnek. A tenyészkos és -bak tenyésztésbe állításához az agrártárca az idén mezőgazdasági csekély összegű támogatást nyújt.
Az államtitkár hangsúlyozta, a minisztérium 1,7 milliárd forint összegű kerettel jövedelempótló támogatást hozott létre a madárinfluenza miatti károkkal leginkább érintett kacsa- és libaágazatok részére. A Magyar Államkincstár a támogatási kérelmek nyomtatványait április 15-éig küldi ki az érintetteknek.
Czerván György szólt a Nemzetgazdasági Minisztérium Azonnal cselekszünk elnevezésű programjáról is. A madárinfluenza miatt bekövetkezett foglalkoztatási nehézségek enyhítésére – elsősorban a vágó- és feldolgozó vállalkozások számára – a nemzeti költségvetésből mintegy egymilliárd forintos összeg áll rendelkezésre.
A Bács-Kiskun megye egyik legnagyobb rendezvényén, a kiskőrösi agrárexpón 140 termelő mintegy 2 500 terméket állított ki.
agrotrend.hu / MTI
Hírek
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
A magyar-román élelmiszergazdasági kapcsolatok fejlesztésében számos kiaknázatlan lehetőség rejlik – mondta Feldman Zsolt az Országos Takarékpénztár (OTP Bank) Befektetői konferenciáján, Budapesten.
A Földművelésügyi Minisztérium agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: van igény a jó minőségű magyar élelmiszerre Romániában – ezt mutatják az adatok is – hiszen a magyar agrárgazdaság számára keleti szomszédunk a második legfontosabb export célország volt az elmúlt években, 2016-ban részesedése az agrárkivitelből 11,5% volt.
Feldman Zsolt kifejtette: 2016-ban a magyar-román agrár-külkereskedelemben a magyar kivitel értéke 927 millió euró, a behozatal mintegy 250 millió euró volt, az aktívum 678 millió eurót tett ki tavaly. Ezzel kapcsolatban megjegyezte: a gabona- és olajos növény kivitele logisztikailag romániai kikötőkből zajlik, ez részben megjelenik a statisztikákban is.
A Romániába irányuló agrártermékek közül a helyettes államtitkár megemlítette: jelentős a búza, a kukorica, a búzaliszt, a takarmányok és a különböző tejipari termékek kivitele, kedveltek még a baromfi- és sertéshúsok valamint a csokoládé tartalmú élelmiszerkészítmények is.
A magyar termékek elismertek, népszerűek, nem csak a magyarok által lakott régiókban. Gyártói és saját márkás termékekként is szép számmal találhatók a nagy élelmiszer-forgalmazó láncok polcain is – fogalmazott a helyettes államtitkár.
Feldman Zsolt kiemelte: Románia gazdasága folyamatosan bővül, megelőzve több régióbeli országét: 4,8%-kal növekedett az ország gazdasága 2016-ban, az élelmiszeripari termékek és nem alkoholos italok áfájának 24%-ról 9%-ra való csökkenése komoly fogyasztásnövekedést eredményezett. Az országban továbbra is élénkülő belső kereslettel és fogyasztással számolhatunk, ezért a magyar vállalkozásoknak is számos potenciális lehetőség rejlik keleti szomszédunk piacán.
Mindkét ország érdeke a magyar-román vállalatok hatékonyabb együttműködése, hiszen önállóan a jelenlegi tőkeellátottsággal nehéz versenyképesnek lenniük a nyugat európai élelmiszeripari cégekhez képest. Hozzátette: meg kell találni a kölcsönösen előnyös üzleti kapcsolatokat, a magyarországi és romániai befektetési lehetőségeket és megteremteni a megfelelő finanszírozási formákat annak érdekében, hogy a térség versenyképessége felzárkózhasson nyugati szomszédjaink régióihoz – jegyezte meg a helyettes államtitkár.
agrotrend.hu / FM
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Folytatódik a demonstráció az áruházláncok árpolitikája ellen
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok