Agrárgazdaság
38,1 százalékkal nőttek a mezőgazdasági árak idén márciusban
Az agrártermékek termelőiár-szintje az idén márciusban 38,1 százalékkal haladta meg a 2007. márciusit, a növényi termékek árszínvonala 52 százalékkal, az élő állatoké és állati termékeké 19,9 százalékkal nőtt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
A mezőgazdasági termelői árak az idén az első negyedévben 36,8 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek árszínvonala 51,3 százalékkal, az élő állatok és állati termékek árai pedig 18,8 százalékkal emelkedett.
Az első negyedévben a mezőgazdasági termelés ráfordításainak árszintje 23,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Az idén márciusban a gabonafélék termelői átlagára az előző év márciusához viszonyítva – csekély forgalom mellett – jelentősen, 85,9 százalékkal emelkedett. A burgonya termelői ára lényegében nem változott a tavalyi nagymértékű növekedés után. A zöldségfélék ára márciusban 0,7 százalékkal csökkent.
A gyümölcsárak 69,5 százalékos növekedésére az alma árának 70,1 százalékos emelkedése gyakorolta a döntő befolyást. Ebben az időszakban a többi gyümölcsfajta termelői értékesítése elhanyagolható.
A vágóállatok termelői árainak 16,2 százalékos növekedése a vágóbaromfi árának 24,9 százalékos és a vágósertés árának 13,7 százalékos növekedéséből, illetve a vágómarha árának 4,4 százalékos csökkenéséből adódott. Az állati termékek árának 25,5 százalékos emelkedésén belül a tej termelői ára 31,3 százalékkal, az étkezési tyúktojásé 17 százalékkal emelkedett.
Az idén az első három hónapban a gabonafélék termelői átlagára jelentősen, 82,8 százalékkal nőtt az előző év január-márciusához képest. A burgonya ára ugyanakkor minimális mértékben, 1,8 százalékkal csökkent a tavalyi év első negyedévében tapasztalt 76,9 százalékos növekedés után. A zöldségfélék ára 6,9 százalékkal, a gyümölcsöké 62,5 százalékkal nőtt a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva.
A vágóállatok termelői árai 12,5 százalékkal haladták meg a 2007. január-márciusit. Jelentős, 23,3 százalékos drágulást mértek a vágóbaromfinál, 7,6 százalékot a vágósertésnél. A vágómarha ára ugyanakkor 4,6 százalékkal mérséklődött. Az állati termékek termelői ára átlagosan 28,6 százalékkal emelkedett, ezen belül a tej termelői ára 35,8 százalékkal, az étkezési tyúktojásé 13,6 százalékkal nőtt egy év alatt.
A mezőgazdasági folyó termelői felhasználás árszínvonala 26,8 százalékkal haladta meg az előző év azonos negyedévének árszínvonalát. Az üzemanyagárak, illetve az elektromos energia árának első negyedévi növekedése miatt a felhasznált energia ára jelentősen nőtt: 18,2 százalékkal került többe, mint tavaly az első negyedévben. A mezőgazdasági beruházások árszínvonala 2007 január-márciusához képest 4,4 százalékkal emelkedett.
Az agrárolló mutatója a 2008. első negyedévében 110,7 százalék volt, így az előző év azonos időszakához viszonyítva a mezőgazdasági termelői árak növekedési üteme magasabb volt a ráfordítási árakénál.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
MVH: megkezdődött a tejtermelők nemzeti támogatásának kifizetése
A gazdasági válság okozta nehézségek enyhítése érdekében döntött a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium az előrehozott kifizetések mellett.
A támogatási határozatok postára adásával szinte egy időben megkezdődött a termelők tejtámogatási pénzének átutalása is. Ezek az összegek a jövő hét első felében már a gazdálkodók számláján lesznek.
A 7.719 tejtermelőnek mintegy 16 milliárd forintot fizet ki az MVH. A támogatásra jogosult tejtermelők történelmi bázisjogosultságonként 8,30 forint támogatást kapnak – emlékeztetett a sajtófőnök.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Egyetlen pályázat érkezett a balatoni halászat tógazdaságaira
A közelmúltban átalakított halászati társaságnak több mind egymilliárd forintos tartozásállományt kellene "ledolgoznia" ingatlanjai értékesítésével. A szeptember közepén meghirdetett pályázatokban a balatonlellei (irmapusztai), a fonyódi, a buzsáki, a mórichelyi, a pogányszentpéteri és a varászlói tógazdaságokat, valamint az irmapusztai halfeldolgozót kínálták eladásra, összesen mintegy 2,5 milliárd forintnyi bevételt remélve az ügyeletektől.
Hegedűs Gyula tájékoztatása szerint október 19-én értékelik ki az egyetlen beérkezett pályázatot, amiről előzetesen csak annyit árult el, hogy az nem érinti a Balaton vízgyűjtőjén található, a balatoni halutánpótlást biztosító lellei és buzsáki egységeket. Az, hogy a sikertelen tender után lesz-e újabb kiírás, a tulajdonosi döntéstől függ – tette hozzá.
Forrás: MTI
Agrárgazdaság
Lecsapott a szüretelőkre az APEH
Forrás: VG
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Drágulhat a gabonaimport
-
Agrárgazdaság17 év telt el a létrehozás óta
Péntekig kell adóbevallást küldeni
-
Hírek2 év telt el a létrehozás óta
Közel harmincezren az Erdõbarát Rendezvényeken
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
Gráf: Az erős forint nem segíti a magyar agráriumot
-
Agrárgazdaság16 év telt el a létrehozás óta
A vidékfejlesztési politika csak versenyképes agrárszektorral párosulva lehet eredményes!
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Elkezdődött az agrártámogatási egységes kérelmek benyújtásának időszaka
-
Hírek8 év telt el a létrehozás óta
Kiaknázatlanok a magyar-román agrárkapcsolatok
-
Hírek9 év telt el a létrehozás óta
Talajélet javítására specializált készítményt kellett kivonni a forgalomból